Društvo za terapijo s pomočjo živali – Ambasadorji nasmeha je na izrednem občnem zboru društva dne 15. 09. 2016 sprejel spremenjeni in dopolnjeni Statut društva.
SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
S tem Statutom se določijo:
Ime društva je: Slovensko društvo za terapijo s pomočjo živali – Ambasadorji nasmeha. Skrajšano ime društva je Društvo Ambasadorji nasmeha (v nadaljevanju društvo).
Angleško ime društva je: Slovenian Society for Animal Assisted Therapy – Ambassadors of smile.
3. člen
Sedež društva je v Ljubljani. O morebitni spremembi poslovnega naslova sedeža društva odloča upravni odbor društva. Društvo deluje na območju Republike Slovenije. Društvo ne uporablja žiga.
4. člen
Društvo lahko sodeluje z drugimi društvi, klubi in organizacijami, ki delujejo na področju terapije s pomočjo živali. Društvo se lahko povezuje tudi v zveze, ki so neposredno vezane na delo društva.
Delo društva je javno in poteka v skladu z zakonom. Društvo zagotavlja javnost dela s pravico članov in drugih zainteresiranih, da prisostvujejo sejam organov društva.
Društvo obvešča o svojem delu člane in širšo javnost prek sredstev javnega obveščanja in s pisnimi informacijami.
1. vzgoja in izobraževanje vodnikov in živali na področju terapije in aktivnosti s pomočjo živali (šifra dejavnosti: 85.510),
2. preverjanje in vzdrževanje ter višanje kvalitete usposobljenosti izučenega kadra in delovnih parov z organizacijo izobraževalnih seminarjev, strokovnih predavanj, preverjanj, raznih drugih prireditev in publikacij na državni in mednarodni ravni (šifra dejavnosti: 85.510),
3. vse dejavnosti šolanja in izobraževanja, ki so potrebne za šolanje in uporabo psov pomočnikov ljudem s posebnimi potrebami (šifra dejavnosti: 85.510),
4. vzgoja in izobraževanje na področju osveščanja ravnanja z živalmi (odprava strahu pred psom, bralne urice, kinološke urice, rojstno dnevne zabave itd.) (šifra dejavnosti: 85.510),
5. založništvo in uredniška dejavnost, v skladu z veljavnimi predpisi (šifre dejavnosti: 58.110, 58.190),
6. izvajanje programa za izboljšanje osebne blaginje (šifra dejavnosti: 84.120; preventivno delovanju v zdravstvu za vse starostne skupine – programi za preprečevanje zasvojenosti z drogo, za dvig samozavesti, preprečevanje depresije), organizacija rojstno dnevne zabave (šifra dejavnosti: 93.299), odprava strahu pred psom, dresiranje hišnih živali (šifra dejavnosti: 96.090; individualen program dela s posamezniki, ki si želijo odpraviti strah pred psi in ustrezno predhodno osnovno šolanje domačih živali (predvsem psov) za kasnejše potrebe šolanja v terapevtske namene).
Član društva lahko postane vsaka pravna ali fizična oseba, vključno s tujci, ki se s pristopno izjavo zaveže, da bo spoštovala pravila društva. Mladoletne člane zastopajo starši ali skrbniki do njihove polnoletnosti.
Upravni odbor društva lahko zavrne včlanitev osebi, ki neustrezno ravna z živalmi (sklic na pravne podlage) oz. je njeno delovanje v nasprotju z namenom društva.
Oseba, ki ji je bila včlanitev zavrnjena, ima pravico pritožbe na občni zbor društva, ki dokončno odloči o zadevi.
8. člen
Člani društva plačujejo članarino, katere višino predlaga upravni odbor in sprejme občni zbor za vsako naslednje leto. Člani društva so dolžni plačevati članarino vsako leto in sicer do konca marca za tekoče leto.
Mladoletni člani so upravičeni do plačevanja nižje članarine, ki jo vsako leto določi občni zbor društva. Mladoletni člani ne morejo delovati z živalmi.
9. člen
V društvu so redni in častni člani.
Redni člani društva so člani, stari najmanj osemnajst let, ki aktivno sodelujejo pri delu društva.
Aktivni član društva je vsak posameznik, ki se včlani v društvo. Lahko deluje skupaj z živaljo (delovni par), s katero je pridobil licenco Ambasadorjev nasmeha z nazivom Delovni par za aktivnosti ali terapijo s pomočjo živali, upošteva pravila društva ter:
Pravice rednih članov društva:
Opravljanje in izvrševanje nalog ter opravljanje funkcij je častno. Za svoje delo v organih društva člani društva praviloma ne prejemajo plačila. Le za izredne dosežke ali za požrtvovalnost, ki jo član društva pokaže pri svojem delu, lahko vodstvo društva takemu članu prizna ustrezno nagrado v skladu z Zakonom o društvih.Plačilo za opravljanje in izvrševanje nalog prejmejo tisti člani, ki opravljajo in izvršujejo naloge poklicno, profesionalno, pol-poklicno, neamatersko ali honorarno in sklenejo z društvom ustrezno pogodbo.
14. člen
Član lahko prostovoljno izstopi iz društva s pisno izjavo, ki jo mora poslati na uradni elektronski poštni naslov društva, objavljen na uradni internetni strani društva. Izjavo lahko poda tudi ustno na enem od rednih društvenih sestankov.
15. člen
Član se črta iz društva, če ne plača članarine tri mesece po preteku datuma plačila članarine kljub predhodnemu pisnemu opozorilu. Opozorilo je lahko poslano tudi po elektronski pošti, ki jo je član navedel kot svoj kontaktni naslov ob vključitvi v društvo. Sklep o črtanju člana sprejme upravni odbor društva. Zoper sklep je dovoljena pritožba na občni zbor društva v roku 8 dni od dneva prejema pisnega odpravka sklepa. Odločitev občnega zbora je dokončna.
16. člen
Člana se lahko izključi iz društva, če grobo krši določila statuta, internih aktov društva in sklepov njegovih organov, če zavestno ravna proti interesom društva in, če škodi njegovemu ugledu.
O izključitvi odloča na prvi stopnji častno razsodišče. Zoper sklep o izključitvi je dovoljena pritožba na občni zbor društva v roku 8 dni od vročitve sklepa. Odločitev občnega zbora je dokončna.
17. člen
Člani društva, ki so bili izvoljeni ali imenovani v upravni ali nadzorni odbor društva, morajo o morebitnem odstopu pisno obvestiti upravni in nadzorni odbor društva vsaj en mesec pred odstopom.
Če odstopi tajnik društva, mora svojo funkcijo opravljati do občnega zbora, razen, če njegovo funkcijo prevzame kak drug član upravnega odbora, ki ga upravni odbor imenuje za vršilca dolžnosti tajnika.
21. člen
Občni zbor se sklicuje s pisnimi ali elektronskimi vabili članom društva, ki morajo biti vročena najmanj 15 dni pred sejo.
Vabilu mora biti priložen tudi dnevni red zasedanja.
Vse pripombe in predlogi v zvezi z dnevnim redom zasedanja morajo biti vročeni predsedniku društva najkasneje 8 dni pred sklicanim občnim zborom.
22. člen
Sejo občnega zbora vodi predsedujoči občnega zbora, ki ga za vsako zasedanje sproti izvolijo pristojni člani društva z navadno večino glasov prisotnih članov društva. Na seji občnega zbora lahko vsako pravno osebo zastopa po en predstavnik.
Zapisnik občnega zbora podpišejo predsedujoči občnega zbora ter zapisnikar in dva overitelja, ki jih izvolijo pristojni člani društva z navadno večino glasov prisotnih članov društva.
Občni zbor je sklepčen, če je na zboru prisotna več kot polovica članov. Če je prisotnih manj kot polovica članov, se počaka petnajst minut in občni zbor nadaljuje z delom, če je prisotnih več kot pet članov. V tem primeru se šteje, da je občni zbor sklepčen in odloča z večino glasov prisotnih članov. O sklepčnosti občnega zbora poroča verifikacijska komisija, ki je v primeru Volilnega občnega zbora tudi volilna komisija in šteje 2 člana.
Če na zboru ni prisotno zadostno število članov, lahko zbor z večino prisotnih članov sklene, da naj predsednik upravnega odbora v roku največ 30 dni skliče ponovljeno zasedanje zbora.
Vabilo za sklic ponovljenega zbora mora, poleg ostalih sestavin, vsebovati tudi opozorilo, da bo zbor o vseh zadevah sklepal z večino prisotnih članov.
Na ponovljenem zboru občni zbor veljavno odloča o zadevah, ki so bile navedene v vabilu za sklic, z večino prisotnih članov, vendar pa ne manj kot s tremi člani.
23. člen
Pristojnosti občnega zbora so:
Upravni odbor (v nadaljevanju UO) je izvršilni organ občnega zbora. Opravlja organizacijske, upravne, administrativne in strokovno – tehnične zadeve.
26. člen
UO je izvršilni organ društva. Vodi delo društva med dvema občnima zboroma po programu in sklepih, sprejetih na občnem zboru. UO šteje 5 članov. Za svoje delo je odgovoren občnemu zboru.
UO se konstituira, ko člani iz svojih vrst na občnem zboru izberejo predsednika, blagajnika in tajnika ter dva člana. Predsednik in tajnik sta lahko tudi strokovna in plačana delavca (po pogodbi v skladu z delovno zakonodajo). UO se sestaja po potrebi, vendar najmanj 2 krat letno. UO lahko sprejema sklepe tudi na Korespondenčnih sejah, ki pa jih mora na prvi naslednji redni seji UO potrditi. Mandatna doba članov UO je 4 leta.
UO ima naslednje pristojnosti:
28. člen
Predsednik društva je hkrati tudi predsednik UO in ima naslednje pristojnosti:
29. člen
Za svoje delo so predsednik in člani UO odgovorni Občnemu zboru.
30. člen
Tajnik društva skrbi za:
Nadzorni odbor (v nadaljevanju NO) spremlja delo UO in drugih organov društva ter opravlja nadzor nad finančnim in materialnim poslovanjem društva, še zlasti nad izvajanjem finančnega načrta. NO enkrat letno poroča občnemu zboru in je tudi odgovoren za svoje delo.
NO je sestavljen iz treh članov in treh namestnikov, ki jih izvoli občni zbor. Člani izmed sebe izvolijo predsednika. Člani NO ne morejo biti hkrati člani UO. Lahko sodelujejo na sejah upravnega odbora, ne morejo pa odločati.
NO je sklepčen, če so na seji prisotni vsaj trije člani. Veljavne sklepe sprejema z večino prisotnih. Odsotnega člana nadomešča namestnik. Mandatna doba članov NO je 4 leta.
Člane častnega razsodišča voli občni zbor. Razsodišče ima tri člane. Razsodišče se konstituira, ko člani izmed sebe izvolijo predsednika. Veljavne sklepe sprejema ob prisotnosti vseh članov razsodišča in če zanje glasujeta dva člana. Mandatna doba članov častnega razsodišča je 4 leta. Za svoje delo je častno razsodišče odgovorno občnemu zboru društva.
Častno razsodišče obravnava predvsem:
37. člen
Finančne listine podpisujeta blagajnik in predsednik.
38. člen
Delo blagajnika je javno. Vsak član društva ima pravico do vpogleda v listine finančnega in materialnega poslovanja društva.
39. člen
Premoženje društva sestavljajo premičnine in nepremičnine ter denarna sredstva, s katerimi društvo upravlja. Finančno – materialno poslovanje društvo vodi s Pravilnikom o računovodstvu, ki ga je sprejel UO društva šest mesecev po registraciji društva.
S premoženjem društva upravlja UO društva neomejeno, a gospodarno. Premičnine se lahko odtujijo ali kupijo na podlagi sklepa upravnega odbora. Nepremičnine se lahko kupijo ali prodajo samo s sklepom Občnega zbora.
41. člen
Navedeni Statut društva je sprejel ustanovni občni zbor na svoji seji dne 12. 08. 2005 in je takoj stopil v veljavo. Dopolnjeni in spremenjeni Statut društva je sprejel občni zbor na svoji seji 07. 03. 2013, 25. 03. 2015 in izredni zbor članov, 15. 09. 2016. Uporabljati se začne od sprejema na Občnem zboru društva dalje.
Društvo začne delovati z dnem vpisa v register društev.